Włochy Palermo

Włoskie wakacje

Sycylia dla ciekawych: Palermo i jego atrakcje

Palermo to jedno z najważniejszych i najpiękniejszych miast, jakimi może nas oczarować Sycylia. Wycieczki po tym mieście każdemu z nas dostarczą niezapomnianych wrażeń. Na jakie atrakcje powinniśmy tu zwrócić szczególną uwagę? Oto obiekty, do zwiedzenia których najmocniej zachęcają nas znane biura podróży.

Palermo to niezwykły ośrodek miejski, który może się pochwalić ciekawą historią. Początki tego miasta sięgają VIII w. p. n.e. i są ściśle związane z działalnością Fenicjan. To dzięki nim na wybrzeżu największej wyspy Morza Śródziemnego powstało miasto, znane dziś doskonale na całym świecie jako Palermo. Wspaniałe zabytki sprawiły, że miasto to stało się jednym z ważniejszych ośrodków turystycznych nie tylko na terenie Sycylii, ale i na obszarze całych Włoch. Jakie atrakcje mają tu wyjątkową wartość? Pałac królewski, wzniesiony w XI wieku na fundamentach arabskiej twierdzy, to bez wątpienia jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych tego miasta. Obiektem, który przyciąga tu szczególną uwagę turystów, jest wieża Torre Pisana, przyciągająca wzrok interesującą kopułą obserwatorium astronomicznego. Tej atrakcji bez wątpienia warto poświęcić nieco więcej uwagi w trakcie wycieczki po Palermo. W pałacu tym czeka kolejna atrakcja, będąca wyjątkowym miejscem dla każdego miłośnika sztuki. To Capella Palatina, która może się pochwalić przepięknym arabsko-bizantyjskim sklepieniem stalaktytowym – niezwykłym dziełem sztuki, obok którego nie można przejść obojętnie. Miłośników sztuki sakralnej może oczarować katedra Santa Rosalia – najważniejsza świątynia, jaką może się pochwalić Sycylia. Wzniesiona przez arcybiskupa Waltera Offamilię, jest jednym z ciekawszych zabytków z XI/XII stulecia. To miejsce, które – ze względu na znajdujące się tu groby królewskie – ma ogromna wartość i dla miłośników sztuki, i dla turystów – historyków. Obiektem godnym polecenia jest też Teatr Wielki – duma Sycylii i największy teatr, jakim mogą się pochwalić Włochy. kościół św. Marii Admiralskiej czy słynna fontanna wstydu z XVI wieku – oto kolejne obiekty, którymi w czasie wycieczki po tym sycylijskim mieście warto się uważniej przyjrzeć.

Wycieczki po tak pięknym skrawku świata, jakim jest Sycylia, to wspaniała przygoda dla każdego turysty. Na miłośników podróży czekają tu unikalne atrakcje, w gronie których zabytki Palermo – miasta uwielbianego przez znane biura podróży – zajmują niezwykle ważne miejsce.

Najpiękniejsze włoskie miasta: Lukka

Do jakich miejscowości warto zajrzeć w czasie wycieczki po tak pięknym kraju, jakim są Włochy? W których miastach można nie tylko poczuć niezwykły klimat tego kraju, ale i zwiedzić wspaniałe zabytki?

Jednym z najciekawszych włoskich miast jest Lukka: miasto mogące się pochwalić długą historią i średniowieczną atmosferą. Jakie ciekawostki może zaoferować Lukka turystom? Średniowieczne place i uliczki przyciągające swym niezwykłym klimatem same w sobie mogą uczynić to miasto atrakcyjnym. Nie brak tu wspaniałych budowli, których zwiedzenie może sprawić wiele przyjemności każdemu miłośnikowi sztuki. Jednym z najważniejszych punktów wycieczki po tym kraju jest romańska katedra di San Martino, która zadziwia gotyckimi wnętrzami oraz znajdującymi się w nich zabytkami. Koniecznie trzeba też zajrzeć do kościoła San Frediano, który powstał w XIII wieku. Dla miłośników bizantyjskich elementów dekoracyjnych tutejsze mozaiki z pewnością staną się wielką atrakcją. Podobnie jak całe Włochy, tak i Lukka może się poszczycić ciekawymi pałacami wznoszonymi przed wiekami przez najbogatszych mieszkańców miasta. Jednym z najciekawszych zabytków takiej architektury na terenie Lukki jest pałac Mansi. Zbudowany w XVII wieku przyciąga nie tylko wspaniałymi freskami, ale również swym wyposażeniem. Zabytkowe meble oraz fascynująca kolekcja obrazów sprawiają, że pałac Mansi jest wielką atrakcją dla turystów, a wycieczki chętnie zaglądają do jego wnętrza. W gronie zabytków świeckich bardzo ważne miejsce na turystycznej mapie miasta zajmuje willa Guingi – elegancka rezydencja wzniesiona dla możnego rodu w dobie renesansu. Dziś zachwyca ona nie tylko swą architekturą, ale również prezentowanymi w jej wnętrzu eksponatami. Co mogą zobaczyć turyści decydujący się na zwiedzenie zabytkowych wnętrz? Czeka tu na nich wiele bezcennych dzieł sztuki, wśród których szczególnymi zainteresowaniem cieszą się renesansowe meble. Wspaniałe obrazy i rzeźby pochodzące z XIII – XVIII stulecia są dodatkowym walorem. Goszcząc w tej willi warto też zwrócić uwagę na przedmioty związane z kulturą etruską oraz rzymską, dzięki którym muzealne zbiory zachwycają swą różnorodnością i ogromną wartością historyczną.

Lukka znana jest nie tylko z zabytkowych kościołów oraz okazałych rezydencji. To miasto zachwyca też swymi murami miejskimi. Jak odkrywać ich piękno? Najlepszym sposobem na podziwianie fortyfikacji z XVI i XVII wieku jest spacer urządzoną na ich wierzchołku promenadą. To jeden z najciekawszych i najbardziej atrakcyjnych sposobów na zwiedzanie miasta, z którego też chętnie korzystają zaglądające do Lukki wycieczki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *