Skarby Szwecji

Turystyczne skarby Szwecji – co zwiedzać?

Skarby Szwecji: Karlskrona

Staje się coraz chętniej odwiedzanym przez turystów krajem, a jej zabytki zdobywają coraz większe uznanie. Szwecja to państwo, które miłośnikom historii, pięknej zabudowy i wspaniałych krajobrazów może zaoferować wiele. W gronie miejscowości, które mogą się w tym państwie okazać szczególnie kuszącym celem wycieczki, znalazła się Karlskrona. To miasto do dziś zachwyca atmosferą typową dla miast z przełomu XVII i XVIII wieku, a ze względu na swą zabudowę znalazło się na liście UNESCO. Co koniecznie trzeba tu zobaczyć?
Większość turystów swe wycieczki po mieście zaczyna od wizyty na Wielkim Rynku. To jeden z największych rynków, jakim może się poszczycić nie tylko Szwecja, ale i cała Skandynawia. Rozmiary tego placu najlepiej świadczą o roli, jaką musiała odgrywać w przeszłości Karlskrona. Wielką ozdobą rynku jest pomnik króla Karola XI – założyciela miasta i jego największego dobrodzieja. Innym ciekawym obiektem wzniesionym przy Wielkim Rynku jest kościół Fryderyka. Ta luterańska świątynia intryguje swym ascetycznym wnętrzem, a jej fasada jest jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów na terenie miasta. W gronie innych zabytków sakralnych tego miasta wyróżnia się kościół Trójcy Świętej oraz kościół Admiralicji. Ta druga świątynia, jako jedna z najstarszych budowli na terenie miasta, z całą pewnością zasługuje na uwagę turystów.
Uwagę turystów przyciąga również neogotycka wieża ciśnień, która ze względu na swą piękną formę bywa nazywana zamkiem na wodzie. W jej wnętrzu można zobaczyć ciekawe zbiory sztuki, gdyż wieża stała się siedzibą niewielkiego, prywatnego muzeum. Wielką ozdobą miasta są też jego pomniki. Tu największym zainteresowaniem cieszy się rzeźba Nilsa Holgerssona z powieści „Cudowna podróż”. Przedstawia ona małego chłopca, który wybiega z otwartej książki i pędzi na spotkanie z nowymi przygodami.
Na terenie miasta nie brak też atrakcji typowych dla skandynawskich ośrodków portowych. Targ rybny i rzeźba rybaczki to atrakcje, które w ciekawy sposób przypominają o tradycyjnych zajęciach i historii tego miasta. Przyciąga również Nabrzeże Królewskie oraz słynny bastion Aurora. Wielką atrakcją jest tu również Muzeum Marynarki Wojennej, które w czasie wycieczki po Szwecji koniecznie trzeba zwiedzić. Ta placówka muzealna należy do najwspanialszych i najwyżej ocenianych w całym kraju, a prezentowane tu zbiory mogą zachwycić każdego.

Jest jedną z najbardziej fascynujących krain świata, a z całą pewnością – na terenie państw skandynawskich. Gotlandia to wspaniała kraina oraz miejsce, w którym Szwecja jawi się jako kraj wyjątkowo atrakcyjny dla każdego miłośnika podróży. Liczne atrakcje sprawiają, że Gotlandia coraz częściej staje się celem niejednej wycieczki. Szczególnym zainteresowaniem podróżników cieszy się zachodnia część wyspy, której uroku oraz atrakcyjności nie można odmówić. Jakimi atrakcjami może się tu pochwalić Szwecja? Jest ich sporo. Oto te najważniejsze, których w czasie wycieczki po zachodniej części Gotlandi nie można pominąć.

Szwecja dla turystów: Zachodnia Gotlandia w pigułce

Zachodnia Gotlandia to przede wszystkim piękne tereny pomiędzy jeziorami Wener i Wetter. Jest to obszar wyjątkowy. Szwecja urzeka tu ciszą, spokojem oraz wspaniałymi widokami. Wycieczki po tej części wyspy są rewelacyjną propozycją dla tych, którzy kochają wizyty w starych wsiach oraz spotkania z żywą tradycją oraz niezwykłą kulturą. Takie właśnie atrakcje oferuje Zachodnia Gotlandia. Wiele atrakcji czeka tu na wędkarzy, przy czym rybami najpopularniejszymi w tej części Szwecji są łososie oraz pstrągi. Coś miłego znajdzie się tu i dla tych, którzy chcą poznać życie mieszkańców wyspy oraz ujrzeć ciekawe przykłady skandynawskiej architektury. Ciekawym doświadczeniem może się okazać wizyta w tak pięknym mieście, jakim jest Mariestad. Wiele atrakcji czeka na tych, którzy odwiedzą miasteczko Lidkoping. Jest ono znane z pięknej okolicy, przy czym atrakcją zasługującą tu na szczególne wyróżnienie jest pobliski zamek Lacko. To jedna z najpiękniejszych budowli obronnych, jakimi może się pochwalić Szwecja. Vannersborg, który nie bez powodu został nazwany „Małym Paryżem”, jest kolejnym punktem, który powinien się znaleźć w programie wycieczki po zachodniej części Gotlandi. Kraina ta może się pochwalić również tak wielką ciekawostką, jaką jest Trollhattan. To miasto znane jest też jako Trollywood, a to ze względu na fakt, iż na jego terenie maja swe siedziby największe wytwórnie filmowe w Szwecji. Miłośników zabytków Zachodnia Gotlandia może z kolei oczarować tak pięknym miastem, jakim jest Skara. Dawniej miasto to stanowiło własność biskupów, o czym do dziś wspaniale przypominają znajdujące się na jego terenie zabytki sakralne. Tym najważniejszym jest potężna katedra, która swymi rozmiarami już z daleka przyciąga uwagę turystów. Nie brak na terenie miasta i nowszych atrakcji, dzięki którym może się tu doskonale rozwijać turystyka. Miejscem idealnym dla turystów oraz dla miejscowych rodzin jest Skata Sommarland – letni park rozrywki, który każdemu daje możliwość spędzania czasu na doskonałej zabawie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *